Wydarzenia konsumenckie takie, jak na przykład Black Week, Black Friday czy Cyber Monday, to z jednej strony możliwość upolowania ciekawych promocji, z drugiej zaś – wyzwanie dla firm zajmujących się dystrybucją towarów. Jakie działania należy podjąć, by móc przygotować sklep internetowy na tego typu okazje? Jeżeli chcesz poznać cenne wskazówki w tym zakresie, zapoznaj się z naszym tekstem i wdróż zmiany na czas.
Jakie działania należy podjąć, by przygotować sklep internetowy na Black Friday, Black Week czy Cyber Monday? Nie istnieje uniwersalny samouczek pokazujący, co należy zrobić, by móc ukończyć ten cel. W dalszej części tekstu znajdziesz przykładowe działania, które pomogą zwiększyć zyski sklepu w tym wyjątkowym okresie. Zaliczają się do nich:
Co trzeba zrobić w każdym z wymienionych obszarów?
Odpowiednia strategia marketingowa, dobrze dobrana reklama i komunikacja wyprzedaży w sklepie to czynniki, które stanowią absolutne must have w nowoczesnym biznesie.
To właśnie dlatego jednym z kluczowych działań do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży e-commerce jest sprawny marketing online. Rozumie się przez to zbiór działań, które mają na celu zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu pozycjonowanie SEO (ang. Search Engine Optimization), czyli takie przygotowanie treści, by dana witryna została jak najlepiej oceniona przez algorytmy wyszukiwarek. Jest to konieczne: nawet największe promocje mogą okazać się niewystarczające, jeżeli klient nie dowie się o istnieniu Twojego sklepu.
Od oceny algorytmu w dużej mierze zależy, jak wysoko będzie pojawiać się strona e-sklepu w wynikach wyszukiwania uzyskiwanych przez użytkowników korzystających z przeglądarki internetowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przeciętny internauta szukający określonego produktu czy usługi otwiera zazwyczaj kilka pierwszych otrzymanych wyników; pozostałe rezultaty są najczęściej ignorowane.
Do działań określanych zbiorczo jako pozycjonowanie SEO zalicza się takie metody jak na przykład umiejętnie dobrane słowa kluczowe (frazy kluczowe, z ang. keywords) czy podzielenie tekstu na nagłówki H1, H2, …, H6 (dzięki temu nie tylko sprawimy, że tekst będzie bardziej przejrzysty dla czytelnika, a jednocześnie otagujemy najważniejsze frazy).
Nie należy rozpoczynać pozycjonowania strony na ostatnią chwilę. Wręcz przeciwnie: stosowne działania trzeba podjąć ze sporym wyprzedzeniem (czasem nawet kilkumiesięcznym). Dzięki temu można odpowiednio wcześniej zainteresować potencjalnych klientów oraz zwiększyć ruch na stronie.
Profesjonalna strona internetowa musi być dobrze zoptymalizowana również pod kątem UX (ang. User Experience). Oznacza to, że powinna być ona wygodna w obsłudze, responsywna (tzn. dostępna także z poziomu urządzeń mobilnych itp.), wyposażona w czytelne menu oraz mająca odpowiednią kolorystykę. Jeśli planujesz szeroką akcję promocyjną, warto poświęcić wcześniej czas na analizę swojej witryny pod kątem UX, w tym zwłaszcza ścieżki zakupowej, użyteczności koszyka oraz budowy landing page związanego z promocją.
Pozycjonowanie SEO to ważny, ale nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas promocji sklepu online. W XXI wieku standardem jest budowanie profesjonalnego wizerunku marki sprzedawcy. Można to robić np. poprzez content marketing sklepu internetowego, czyli zamieszczanie merytorycznych treści w formie materiałów wideo, bloga lub e-booka.
Content ten powinien dotyczyć branży, w której specjalizuje się dany sklep. Dzięki temu zwiększa się szansa, że dotychczasowy czytelnik bloga zdecyduje się na ofertę sprzedawcy podczas wielkich wyprzedaży. Dlaczego? Ponieważ dobry content pozycjonuje sprzedawcę jako eksperta w branży, wzmacnia zaufanie i daje możliwość wyprzedzenia konkurencji czymś innym niż cena.
Prowadzenie e-sklepu to nie tylko marketing, ale także kwestie techniczne. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu wybór hostingu dla platformy e-commerce. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: to od jakości usługi hostingowej zależy m.in. to, ile osób jednocześnie będzie mogło korzystać z e-sklepu oraz jak szybko ładuje się witryna.
Zazwyczaj dobry hosting dla e-sklepu to koszt nie wyższy niż kilkaset złotych miesięcznie. W tej cenie przedsiębiorca prowadzący e-biznes uzyskuje rozwiązania, które zapewniają nie tylko szybkie działanie strony, ale także bezpieczeństwo zgromadzonych danych, regularne tworzenie kopii zapasowych itp.
Przygotowanie asortymentu na dni wyprzedaży to nie tylko zatowarowanie sklepu i dopracowanie strony internetowej. Oprócz tego stosuje się także praktyki sprzedażowe, których celem jest zachęcenie osób odwiedzających platformę e-commerce. Już wcześniej należy przemyśleć, które z nich chcemy zastosować. Do powszechnie wybieranych metod działania w tym zakresie należą między innymi:
Do osiągnięcia sukcesu biznesowego niezbędne jest rozsądne zatowarowanie sklepu. Negatywne konsekwencje może przynieść:
Jak tego uniknąć? Kluczowa jest analiza danych historycznych oraz trendów na najbliższe tygodnie i miesiące. Należy rzetelnie przeanalizować strukturę sprzedaży oraz jej dynamikę. Przykładowo, gdy zbliża się sezon wiosenno-letni, warto zwiększyć zamówienia na produkty z kategorii „dom i ogród”.
Coraz większym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się model działania określany jako fulfillment. Jest to outsourcing w zakresie dystrybucji towarów. Zewnętrzny operator logistyczny zajmuje się takimi działaniami jak na przykład sprowadzenie wyrobu od producenta, przechowywanie w magazynie, sortowanie, nadawanie etykiet, przygotowanie do wysyłki i dostarczenie zamówienia do finalnego klienta. Zewnętrzna obsługa dostaw i zwrotów to dobry sposób na usprawnienie działalności sklepu internetowego.
Nie powinno nikogo zaskakiwać, że fulfillment to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Pozwala ono na odciążenie przedsiębiorcy prowadzącego e-commerce podczas codziennej działalności operacyjnej. Właściciel sklepu internetowego nie musi obawiać się o to, czy proces dystrybucji towarów będzie przebiegał w prawidłowy sposób; wykonywaniem zadań w tym zakresie zajmuje się zewnętrzna firma. Dzięki temu osoba prowadząca e-sklep może skupić się na takich działaniach jak na przykład opracowanie strategii marketingowej, negocjacje cen z kluczowymi dostawcami itp.
Kiedy wypada w 2022 roku Black Friday? W obecnym roku będzie to dzień 25 listopada. Jeżeli Twoim celem jest osiągnięcie sukcesu w handlu – zarówno stacjonarnym, jak i internetowym – niezbędne jest systematyczne i wprowadzone z wyprzedzeniem działanie. Niezbędnym minimum czasowym jest koniec trzeciego kwartału. Wiele sklepów organizuje promocje już na początku listopada, więc dobrze jest trzymać rękę na pulsie i mieć przygotowaną odpowiedź na działania konkurencji.
Powyżej zostały opisane kwestie, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując się do takich corocznych dni wyprzedażowych jak czarny piątek. Odpowiednie działania w każdym z tych obszarów są niezbędne, jeżeli chcesz, by Twój sklep miał wysoką sprzedaż. Oprócz tego należy zadbać o takie czynniki jak na przykład wysoka jakość produktów i usług, szeroki asortyment towarów. Wcześnie ustalona strategia przyczyni się do sukcesu oraz może wzmocnić dobry wizerunek Twojej marki.