Ile kosztuje utrzymanie sklepu internetowego?

koszt utrzymania sklepu internetowego

Na jakie koszty sklepu internetowego trzeba się przygotować? Czy wydatki na działalność w e-commerce obejmują jedynie stworzenie sklepu internetowego?

Zakładanie i utrzymanie sklepu internetowego – jakie koszty?

Jeśli zamierzasz działać jak przedsiębiorca z branży e-commerce, musisz pamiętać o takich wydatkach jak między innymi:

Oprogramowanie sklepu

Podstawą w e-commerce jest odpowiednie oprogramowanie sklepu internetowego. Przedsiębiorca może zdobyć je na różne sposoby:

 • zlecenie wykonania projektu sklepu przez firmę informatyczną lub freelancera – jest to rozwiązanie czasochłonne i kosztowne (kilka/kilkanaście tysięcy złotych). Z drugiej strony przedsiębiorca może liczyć na program stworzony z myślą o jego konkretnych potrzebach biznesowych,
 • zakup usługi abonamentowej – sklep internetowy typu SaaS (SaaS, czyli software as a service – oprogramowanie jako usługa), czyli usługa, w ramach której przedsiębiorca płaci co miesiąc określoną kwotę za prawo do korzystania z serwisu, ale nie staje się jego właścicielem. Koszty najtańszych usług SaaS nie przekraczają 100 zł miesięcznie, a wśród najdroższych można spotkać usługi z abonamentem przekraczającym tysiąc złotych.

Domena, certyfikat SSL

Jeśli chodzi o budowę sklepu internetowego, nie zawsze pamięta się o takich wydatkach jak na przykład koszt nabycia/utrzymania:

 • domeny internetowej – domena to unikalna nazwa strony internetowej. Przykładem domeny jest „google.com”, ale w rzeczywistości posiada ją każdy sklep internetowy. Jeśli chodzi o cenę domeny, to zazwyczaj koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych na rok. Oczywiście, historia zna przypadki, w których duża marka postanowiła odkupić już zarejestrowaną domenę; w skrajnych przypadkach koszt może sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych,
 • certyfikatu SSL – certyfikat ten odpowiada za bezpieczeństwo danych przesyłanych w ramach platformy sklepu internetowego, tzn. pomiędzy sklepem oraz klientami. Koszt takiego certyfikatu to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku.

Koszty księgowe i inne dotyczące prowadzenia działalności

Trzeba pamiętać, że koszty prowadzenia działalności w obszarze e-commerce to nie tylko wydatki związane z działalnością w sieci. Nie można zapominać, że prowadzenie sklepu internetowego to działalność gospodarcza, co wiąże się z wydatkami na:

 • składki z tytułu ubezpieczenia ZUS – w pełnym wariancie, tzn. bez ulg, comiesięczne składki ZUS społeczne wynoszą 1418,48 zł (2023 rok); do tego należy doliczyć składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od dochodu,
 • podatek – w zależności od sposobu rozliczania się z fiskusem może być to: skala podatkowa PIT (podatek 17% do dochodów rocznych na poziomie 120 tysięcy złotych oraz 32% od nadwyżki), podatek PIT liniowy (stawka 19% niezależnie od poziomu dochodów), podatek CIT (19% według zasad ogólnych lub 9% dla małych podatników) bądź ryczałt ewidencjonowany (3%, ale podatek jest liczony od przychodów),
 • koszty prowadzenia księgowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe – w przypadku małego sklepu internetowego będzie to kilkaset złotych miesięcznie.

Koszty magazynowania

Koszty na prowadzenie magazynu są koniecznością dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność handlową. W przypadku własnego magazynu będzie to przede wszystkim czynsz za lokal oraz rachunki energię elektryczną czy ogrzewanie, co spowoduje wzrost kosztów magazynowania.

Na szczęście, koszty w przypadku e-commerce można ograniczyć poprzez dropshipping / fulfillment. W pewnym uproszczeniu taki model biznesowy polega na powierzeniu – za określoną opłatą – prowadzenia magazynu zewnętrznemu podmiotowi. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu biznesu, zyskując coś, co obok kapitału jest niezwykle ważne w biznesie, tzn. czas.

Pracownicy

Płace dla pracowników to bardzo ważna pozycja w kosztach sklepu internetowego. W lutym 2023 roku płaca minimalna wynosi:

 • 3490 zł brutto (umowa o pracę)
 • 22,80 zł za godzinę (umowa zlecenia).

Zamierzasz prowadzić choćby niewielki sklep z magazynem? Musisz zatem przygotować się na zatrudnienie co najmniej 1 osoby do pomocy. Jeżeli zatrudnisz ją na część etatu, i tak będziesz ponosić koszty w wysokości ok. 2 tys. złotych miesięcznie

Marketing

Masz już gotowy sklep internetowy? Jeśli spodziewasz się, że to już koniec wydatków, jakie należy ponieść, nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Ważnym elementem prowadzenia działalności w e-commerce jest marketing online. Aby był on skuteczny, musisz zadziałać wielopłaszczyznowo, tzn. wybrać takie metody jak np.:

 • pozycjonowanie SEO – są to praktyki, które mają sprawić, by strona wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Koszt z tego tytułu wyniesie 1000-3000 zł, przy czym kilkaset złotych to opracowanie strategii działania, zaś reszta to działania optymalizacyjne,
 • płatne reklamy Google Ads – w tym przypadku to przedsiębiorca sam ustala budżet, jaki chce w danym okresie (miesiącu) przeznaczyć na działania promocyjne. Przyjmuje się jednak, że przeciętny sklep powinien ponosić koszty w wysokości ok. 1,5-3 tys. złotych na miesiąc, by móc osiągnąć wymierne efekty. Rozliczenie opiera się zwykle o model cost-per-click (CPC), co oznacza, że płaci się niewielką kwotę – np. kilkadziesiąt groszy – za każde kliknięcie reklamę przez klienta,
 • social media marketing – koszty reklamy w internecie w mediach społecznościowych mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Jest tak w szczególności, gdy promocja jest prowadzona na różnych platformach social media, w tym np. na Instagramie, Facebooku oraz LinkedIn.

Tworzenie contentu

Płatne reklamy Google Ads czy social media marketing to ważne narzędzia promocji sklepu internetowego, ale oprócz tego musisz zadbać o stworzenie wysokiej jakości treści na swojej platformie. W tym celu należy sięgnąć po profesjonalny content marketing i copywriting, tzn. tworzenie opisów produktów oraz kategorii, wpisów blogowych itp.

Koszty z tego tytułu ustala się zazwyczaj na podstawie liczby napisanych znaków ze spacjami (zzs). Wydatek za 1000 zzs może w przypadku doświadczonych content writerów wynieść nawet kilkadziesiąt złotych, aczkolwiek ceny zazwyczaj oscylują w przedziale 10-20 zł.

Wprawdzie pod koniec 2022 roku został opublikowany ChatGPT 3.5, który automatyzuje część pracy w zakresie copywritingu… ale nie oznacza to jeszcze, że nie trzeba zlecić usługi obróbki tekstu (a ta wciąż jest czasochłonna). Jeśli dodamy do tego fakt, że nie wiadomo, jak Google będzie zapatrywać się na pozycjonowanie stron z treścią stworzoną przez AI, okazuje się, że lepszym rozwiązaniem wciąż jest korzystanie z tradycyjnych usług.

Koszty na prace rozwojowe i wsparcie techniczne

Współczesny biznes – a w szczególności takie nowoczesne branże jak e-commerce – wymagają stałego rozwoju. Dobrze sprawdza się tu zasada: kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Oznacza to, że samo postawienie sklepu internetowego nie wystarczy. W dłuższej perspektywie konieczny jest jego rozwój np. poprzez unowocześnianie szaty graficznej czy dodawanie nowych funkcjonalności.

Ile to będzie kosztować? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie: wszystko zależy od rozmiarów sklepu oraz celu przedsiębiorcy. Jeśli jednak zależy Ci na rozwijaniu sklepu, musisz przygotować w swoim budżecie rocznym, powiedzmy, kilka tysięcy złotych.

Jakie jeszcze koszty trzeba ponosić?

Wyżej wymienione wydatki to jeszcze nie wszystko, ponieważ przedsiębiorca prowadzący działalność w sektorze e-commerce musi liczyć się także z takimi wydatkami jak na przykład:

 • prowizje od płatności internetowych,
 • korzystanie z szablonu graficznego dedykowanego pod platformę do prowadzenia sklepu internetowego,
 • zakup materiałów do pakowania (folia bąbelkowa, taśma pakowa, kartony itp. – przedsiębiorca musi przygotować się na wydatek rzędu min. kilkuset złotych miesięcznie),
 • usługi kurierskie – koszt jest tym wyższy, im większą sprzedaż realizuje dany sklep internetowy.

Koszty prowadzenia sklepu internetowego. Podsumowanie

Branża e-commerce rozwija się w Polsce dynamicznie. Dobrze widać to np. w branżowych raportach analitycznych. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że taki biznes jak sklep internetowy to „bułka z masłem”. Osiągnięcie sukcesu biznesowego wymaga wytrwałości, umiejętności wstrzelenia się w rynek oraz nakładów finansowych.

Jeśli planujesz wejść w e-commerce, musisz przygotować się na opłaty związane z prowadzeniem sklepu internetowego. Rozumie się przez to zarówno nakłady początkowe, jak i koszty bieżące. Nie da się precyzyjnie oszacować kosztów prowadzenia biznesu w e-commerce – widełki poszczególnych pozycji są zbyt szerokie. Wydaje się jednak, że miesięcznie należy przeznaczyć kilka-kilkanaście tysięcy złotych na utrzymanie e-sklepu.

Wydatki na obsługę sklepu internetowego z prawdziwego zdarzenia nie należą do najniższych, z drugiej jednak zyskujesz szansę (ale nie gwarancję!) na uzyskanie stabilnego źródła dochodu.