Zautomatyzowany fulfillment – co i kiedy wybrać? Wady i zalety

Zautomatyzowany fulfillment 3LP

Automatyzacja fulfillmentu zatacza coraz szersze kręgi. Logistyka dla e-commerce działa zatem coraz sprawniej, szybciej i po prostu lepiej. W tym artykule przekonasz się, czym jest fulfillment automation, a także w jaki sposób można zautomatyzować logistykę dla e-commerce. Poznasz także najważniejsze informacje na temat zalet i ewentualnych wad tego rozwiązania. Sprawdź więcej informacji!

Czym jest fulfillment?

Logistyka dla e-commerce mocno związana jest z fulfilmentem. Odpowiedzmy najpierw na pytanie, co oznacza ten termin. Jest to kompleksowa usługa realizacji zamówień, która obejmuje cały proces od momentu złożenia zamówienia przez klienta aż po jego dostarczenie. Usługa ta jest kluczowym elementem dla efektywnego funkcjonowania e-commerce, ponieważ pozwala właścicielom sklepów internetowych na outsourcing zadań związanych z magazynowaniem, pakowaniem, wysyłką oraz obsługą zwrotów.

Model fulfillment pozwala sprzedawcom internetowym skupić się na rozwijaniu swojego biznesu, marketingu i sprzedaży, podczas gdy wszystkie operacyjne aspekty związane z zarządzaniem zapasami i realizacją zamówień są przekazywane specjalistycznym firmom logistycznym. Te firmy oferują nie tylko przestrzeń magazynową, ale również dostęp do zaawansowanych technologii zarządzania magazynem, profesjonalny sprzęt i wykwalifikowany personel, co znacznie zwiększa efektywność procesów logistycznych i skraca czas dostawy do klienta końcowego. Ecommerce fulfillment automation to natomiast termin, który przebojem wdziera się do świadomości przedsiębiorców korzystających z usługi fulfilmentu.

Jak można automatyzować logistykę dla e-commerce?

Największe firmy logistyczne w Polsce maksymalnie automatyzują swoje działania. W jaki sposób można to zrobić na mniejszą i większą skalę? Opowiedzmy o kluczowych rozwiązaniach, które stają się stopniowo stałymi elementami automatyzacji:

  • przenośniki pojemnikowe: ze względu na trudności z przewożeniem niewielkich ładunków za pomocą wózków widłowych, wiele firm e-commerce instaluje przenośniki do transportu pudełek między różnymi strefami magazynu. To znacząco usprawnia procesy składowania, kompletacji oraz wysyłki zamówień.
  • układnice pojemnikowe: to automatyczne systemy składowania, które szybko odkładają i pobierają pojemniki w regałach. Są idealne dla magazynów działających w branży e-commerce, umożliwiając realizację zamówień metodą „produkt do operatora”. Dzięki temu rozwiązaniu, pracownicy nie muszą przemieszczać się między regałami, a towary dostarczane są bezpośrednio na stanowiska kompletacyjne.
  • roboty w magazynie: w tej kategorii znajdują się autonomiczne roboty mobilne (AMR), roboty współpracujące, ramiona do kompletacji, drony oraz roboty sortujące zamówienia. Te technologie znacząco ułatwiają pracę magazynierów, zwiększając wydajność i minimalizując ryzyko błędów.

Istnieje także sporo półautomatycznych metod, które usprawniają procesy kompletacji. Automatyka w obsłudze logistycznej e-commerce dynamicznie się rozwija, a rozwiązania przeznaczone do automatyzacji stają się coraz bardziej autonomiczne. Wyraźniej widoczne stają się więc także zalety fulfillment automation. Największe firmy logistyczne w Polsce czerpią pełnymi garściami z atutów automatyzacji fulfilmentu.

Zautomatyzowany fulfillment 3LP

Zalety zautomatyzowanego fulfillmentu

Jeżeli zadawałeś sobie do tej pory pytanie “fulfillment co to?”, z pewnością znasz już odpowiedź. Podobnie jak masz już podstawowe informacje dotyczące tego, na czym polega automatyzacja. Zalety fulfillment automation, które można zaobserwować to przede wszystkim:

  • bezbłędne zarządzanie procesami: automatyzacja zapewnia precyzyjne zarządzanie wszystkimi etapami procesu logistycznego, od przyjmowania dostaw, przez składowanie towarów, aż po kompletację i wysyłkę skomplikowanych zamówień. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii możliwe jest znaczne zmniejszenie ryzyka błędów, co przekłada się na wyższą jakość obsługi.
  • lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej: automatyczne systemy składowania umożliwiają optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, co jest kluczowe w przypadku ograniczonych powierzchni magazynowych. Systemy te mogą skutecznie zarządzać większą liczbą towarów na mniejszej powierzchni, co przekłada się na niższe koszty utrzymania magazynu.
  • większe bezpieczeństwo pracy i przepływu towarów: automatyzacja minimalizuje potrzebę bezpośredniego zaangażowania pracowników w potencjalnie niebezpieczne działania magazynowe, takie jak przenoszenie ciężkich ładunków. To nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również poprawia ogólną ergonomię stanowisk pracy.
  • maksymalna elastyczność w organizacji zapasów w magazynie: systemy automatyczne pozwalają na dynamiczną adaptację do zmieniających się potrzeb rynkowych. Elastyczność ta jest szczególnie ważna w przypadku szybko rozwijających się sklepów internetowych, które muszą szybko reagować na zmiany w zapotrzebowaniu.
  • pełna kontrola asortymentu: kluczowa w handlu elektronicznym, pełna kontrola asortymentu umożliwia szybkie reagowanie na zmieniające się trendy i preferencje konsumentów. Automatyzacja pozwala na ciągłe monitorowanie stanów magazynowych i zapewnienie, że najbardziej pożądane produkty są zawsze dostępne.

Jak sam widzisz, automatyzacja fulfillmentu niesie ze sobą naprawdę sporo korzyści. Logistyka dla e-commerce absolutnie nie może dziś istnieć bez automatyzacji. Czy są natomiast jakieś wady zautomatyzowanego fulfillmentu?

Zautomatyzowany fulfillment 3LP

Fulfillment automation — jakie są wady?

Jednym z wyzwań, z którymi mogą się spotkać firmy korzystające z zautomatyzowanego fulfillmentu, jest ograniczona możliwość personalizacji pakowania wysyłanych do klientów produktów. Automatyczne systemy składowania i pakowania skupiają się na efektywności i szybkości, co czasami może ograniczać możliwości dostosowania pakietów do indywidualnych preferencji klientów czy wplecenia elementów marketingowych, które mogłyby wyróżniać produkt na tle konkurencji. Wady zautomatyzowanego fulfillmentu nie istnieją jednak w sytuacji, gdy zdecydujesz się na usługi 3LP. Kładziemy bowiem duży nacisk na stały kontakt z klientami. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco reagować na ich potrzeby i oczekiwania, co jest kluczowe w utrzymaniu wysokiego poziomu satysfakcji i lojalności klientów.

Jakie elementy zautomatyzowanego fulfillmentu wybrać na początek?

Automatyzacja fulfillmentu to kluczowa strategia dla sklepów internetowych, które dążą do zwiększenia efektywności, szybkości i jakości realizacji zamówień. Jeśli rozważasz, które elementy zautomatyzowanego fulfillmentu wprowadzić, powinieneś pomyśleć przede wszystkim o integracji oprogramowania sklepu internetowego z systemem zarządzania zamówieniami i koszykiem zakupowym. Automatyzacja tej części procesu pozwoli na błyskawiczne przesyłanie danych o zamówieniach bezpośrednio do magazynu realizacji lub zewnętrznej firmy logistycznej, co zmniejsza ryzyko błędów i opóźnień.

Pamiętaj także, że wprowadzenie systemów umożliwiających klientom śledzenie statusu ich zamówień w czasie rzeczywistym zwiększa ich satysfakcję i zaufanie do marki. Automatyzacja tego elementu pozwala na bieżąco informować klientów o każdym etapie realizacji zamówienia, od momentu jego przyjęcia po dostarczenie.

Zautomatyzowany fulfillment 3LP