Optymalizacja łańcucha dostaw w sklepie internetowym — jak do tego podejść?

łańcuch

Czy wiesz, że koszty związane z łańcuchem dostaw stanowią nawet 90% wydatków niektórych przedsiębiorstw? Niezależnie od profilu działalności, przepływ towarów jest kluczowym aspektem prowadzenia firmy; dowiedz się zatem, w jaki sposób możemy przeprowadzić optymalizację łańcucha dostaw, by przyniosła nam ona wymierne korzyści!

Czym jest łańcuch dostaw?

Łańcuch dostaw zapewne wielu kojarzy się głównie z transportem towarów, ewentualnie szerzej pojętą logistyką. Jednak w rzeczywistości obejmuje on o wiele większą część firmowych operacji! W dużym skrócie — łańcuch dostaw to cały proces realizacji zamówienia: od wyprodukowania danego produktu, aż po jego dostarczenie do klienta. Obejmuje więc on wszystkie kwestie związane z przepływem towarów:

 • zakup surowców;
 • produkcję;
 • magazynowanie towarów;
 • dystrybucję;
 • transport;
 • obsługę zamówień i ich zwrotów;
 • utylizację niesprzedanych produktów.

Każdy z tych etapów wymaga odpowiedniego planowania, obsługi oraz kontroli — a do tego muszą one funkcjonować ze sobą w ścisłej współpracy.

Czym się różni łańcuch dostaw od łańcucha logistycznego?

W branżowych artykułach często pojawia się także pojęcie łańcucha logistycznego — nieraz błędnie stosowane jako synonim łańcucha dostaw. W rzeczywistości łańcuch logistyczny jest tylko wycinkiem w całym łańcuchu dostaw — obejmuje wyłącznie procesy magazynowania, dystrybucji i transportu towarów.

Dlaczego powinno się optymalizować łańcuch dostaw?

Według prowadzonych przez firmy konsultingowe badań wydajność łańcucha dostaw jest ściśle związana ze wzrostem przychodów firmy. Jak wskazuje analiza Deloitte sprzed kilku lat, przedsiębiorstwa ze słabo zarządzanym łańcuchem dostaw mają niewielką szansę na wzrost — udaje się to zaledwie niecałym 10% przedsiębiorców! Co więcej, to właśnie firmy, które nie optymalizują procesów przepływu towarów, najczęściej upadają — i to po zaledwie kilku latach działalności.

Dlaczego mało wydajny łańcuch dostaw może doprowadzić do biznesowej klęski? Ponieważ koszty związane z realizacją zamówień i przepływem towarów stanowią największą część budżetowych wydatków — w przypadku firm z łańcuchem dostaw o globalnym zasięgu, koszty realizacji zamówień mogą stanowić nawet 90% wydatków przedsiębiorstwa! Nie mówiąc już o tym, że dla wielu klientów kwestie logistyczne, na przykład terminowa dostawa, mają bardzo pozytywny wpływ na postrzeganie działań całej firmy.

Kondycja wielu firm jest po prostu uzależniona od jakości zarządzania operacjami logistycznymi. Bez optymalizacji łańcucha dostaw trudno zatem liczyć na rozwój działalności — z pewnością zaś możemy obawiać się finansowych kłopotów.

Jak zoptymalizować łańcuch dostaw?

Jak widzimy, zarządzanie łańcuchem dostaw jest niezwykle ważne — ale i niezwykle trudne! Na szczęście 3LP wdrożyło w swoim centrum logistycznym cały szereg rozwiązań, które mogą pomóc w zwiększeniu wydajności przepływu towarów. A oto kilka z nich.

Cyfrowa kontrola przepływu informacji

W 2023 roku grzechem byłoby nie korzystać z zaawansowanych systemów informatycznych — szczególnie do kierowania przepływem informacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha. Powszechnie używanym przez operatorów logistycznych narzędziem jest ERP — Enterprise Resource Planning, znany także jako Integrated Management Software. To oprogramowanie, które pozwala zgrupować informacje z różnych działów tej samej firmy i, tym samym, uprościć ich obieg. W przestrzeni systemu ERP możemy zarządzać zamówieniami, fakturami i zasobami ludzkimi, a do tego — kontrolować przepływ informacji logistycznych.

Optymalizacja struktury i zarządzania magazynem

Rozwiązania, których szukamy w celu poprawy wydajności łańcucha dostaw często kryją się między magazynowymi regałami. Aby usprawnić każde pojedyncze działanie w magazynach, możemy skorzystać z Warehouse Management System, czyli w skrócie: WMS. Podobnie jak ERP, jest on cyfrową przestrzenią optymalizującą przepływy zasobów — tyle że nie informacji, a magazynowanych towarów — i wesprze nas w następujących obszarach:

 • planowanie procesów magazynowania;
 • kierowanie pracami magazynu;
 • przyjmowanie towarów;
 • zarządzanie zapasami (na potrzeby własne i klientów);
 • przygotowanie i wysyłanie zamówień;
 • realizowanie zwrotów.

Wdrożenie WMS i jego integracja z systemem ERP oraz rozwiązaniami informatycznymi typu RFID ułatwia, poprzez standaryzację procesów, pracę zarówno kadrze zarządzającej, jak i pracownikom bezpośrednio odpowiedzialnym za obsługę magazynu. A do tego — pozwala zminimalizować koszty magazynowania!

Pamiętajmy jednak, że działanie magazynu możemy optymalizować nie tylko w sferze cyfrowej, ale i fizycznej! W dobrze zaplanowanej przestrzeni magazynowej pracuje się łatwiej, szybciej i wydajniej — zadbajmy więc o to, aby:

 • stworzyć w magazynie strefy: przyjmowania zamówień, magazynowania zapasów, przygotowywania zamówień do wysyłki oraz przechowywania już zapakowanych towarów — umożliwi to zajmowanie się większą ilością operacji w tym samym czasie!
 • wykorzystać całą przestrzeń magazynową — nie tylko w poziomie, ale i w pionie;
 • zastosować zarówno regały statyczne, jak i dynamiczne (na przykład nowoczesne regały grawitacyjne);
 • zaplanować szerokie pasy ruchu pomiędzy regałami — tak, aby zmieścili się tam nie tylko pracownicy, ale i nasze maszyny;
 • wdrożyć zaawansowaną automatykę magazynową — układnice i przenośniki ładunków paletowych oraz wysokowydajne stanowiska kompletacyjne sprawią, że codzienna praca „na magazynie” stanie się o wiele łatwiejsza, a jej produkt finalny — zawsze dopięty na ostatni guzik.

Zarządzanie transportem przy wsparciu algorytmów

Dzięki systemom informatycznym możemy także zoptymalizować operacje związane ze spedycją i dostawą towarów; koszty transportu są wysokie, a terminowa dostawa — ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego działania całego przedsiębiorstwa i utrzymania zaufania klientów. Warto więc i tutaj poszukać usprawnień. Z pomocą przychodzi TMS — Transport Management System, który:

 • przy użyciu algorytmów optymalizuje plany transportowe i trasy dostaw, co umożliwia skrócenie czasu dostawy;
 • pomaga koordynować codzienną pracę dostawców;
 • ułatwia planowanie transportów o zwiększonej ładowności;
 • daje odbiorcy możliwość wglądu w to, na jakim etapie łańcucha znajduje się jego przesyłka;
 • odnotowuje każde odstępstwo od standardowych procedur;
 • umożliwia łatwą komunikację pomiędzy magazynami a dostawcami;
 • monitoruje wykorzystanie zasobów eksploatacyjnych w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie wskaźników wydajności procesów logistycznych

Optymalizacja łańcucha dostaw wymaga podejmowania w pełni świadomych decyzji — warto czasem poprzeć je liczbami. Wdrożenie systemowe kluczowych wskaźników (KPI) z pewnością wpłynie pozytywnie na proces podejmowania decyzji; zarówno logistycznych, jak i w innych obszarach działalności firmy.

Na podstawie KPI możemy dokonywać porównań „na bieżąco” wszystkich czynników mających wpływ na funkcjonowanie łańcucha dostaw, prognozować niepożądane sytuacje, które mogą zaburzyć jego ciąg i wprowadzać konieczne zmiany, które pozwolą im zapobiec.

Podsumowanie

Skuteczna transformacja logistyki to wyzwanie, które — według nas — powinien postawić sobie każdy przedsiębiorca! Koniec końców, wdrożona kultura ciągłego doskonalenia procesów logistycznych to coś, co charakteryzuje rynkowych liderów. Wejście na ten poziom nie musi być jednak wcale takie trudne; wystarczy, że postawimy na nowoczesne technologie i skorzystamy z usług 3LP – operatora, z którego know-how w zakresie optymalizacji łańcucha dostaw korzystają najlepsze przedsiębiorstwa w branży handlowej — między innymi IKEA i Oponeo.