Koszty logistyki stanowią ogromną część wydatków każdego przedsiębiorstwa, które zajmuje się obrotem towarów. Nic dziwnego, że jeśli chcemy szukać oszczędności dla firmowego budżetu, to powinniśmy spojrzeć właśnie tam — w stronę magazynów i centrów logistycznych. Jak zatem zoptymalizować koszty związane z magazynowaniem zapasów? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie!
Rozwój każdego przedsiębiorstwa (a zwłaszcza sklepu!) napędza sprzedaż. A wraz z rosnącym obrotem towarów coraz poważniejsze stają się potrzeby logistyczne — zaczynamy potrzebować większej powierzchni magazynowej i dodatkowych rąk do pracy, procesy obsługi zamówień wymagają automatyzacji na zupełnie nową skalę, a dotychczasowa sieć przewoźników przestaje wyrabiać się z dostarczaniem towarów na czas. Aby więc serce naszej działalności mogło dalej bić równym rytmem, możemy po prostu zwiększyć nasze środki na logistykę lub… zoptymalizować już wdrożone procesy — a tym samym zmniejszyć wydatki!
I właśnie dlatego redukcja kosztów magazynowania może być tak korzystna dla naszej działalności — nie tylko pozwoli nam przestać się martwić rosnącymi kosztami zaopatrzenia, ale i będzie wymagała od nas optymalnego wykorzystania już posiadanych zasobów i wypracowanych procesów. A to jest zawsze dla nas korzystne!
Podstawowym wydatkiem związanym z logistyką, którego nie sposób uniknąć, jest koszt powierzchni magazynowej. Magazyn możemy zbudować lub wynająć — to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, zależy od skali i potencjału naszego przedsiębiorstwa; chociaż warto zauważyć, że coraz więcej dużych, międzynarodowych firm rezygnuje z pomysłu budowy własnej powierzchni magazynowej i stawia na usługę jej wynajmu lub korzysta ze wsparcia zewnętrznego operatora logistycznego. Niezależnie, którą opcję wybierzemy, powinniśmy jak najdokładniej określić, jaka powierzchnia obiektu okaże się wystarczająca dla naszych potrzeb. Im mniejszą powierzchnię wynajmiemy (lub zagospodarujemy sami!), tym niższe będą wydatki związane z utrzymaniem obiektu: koszty czynszu, mediów i obsługi wyposażenia magazynu. Oczywiście, wynajem niezbędnego minimum może okazać się problemem w sytuacji, gdy nasza działalność zacznie błyskawicznie się rozwijać — będziemy wtedy musieli rozważyć „przeprowadzkę” do większego magazynu oraz zatrudnienie pracowników, którzy zadbają o obsługę nadprogramowych towarów.
Aby ustalić, jak dużego magazynu będziemy potrzebowali, należy uwzględnić kilka czynników: ilość towarów, ich gabaryty, ale również maszyny, bez których codzienne funkcjonowanie magazynu będzie niemożliwe. To pozwoli wytyczyć plan zagospodarowania przestrzeni — regałów oraz biegnących pomiędzy nimi dróg do transportu wewnętrznego. Przemyślany system powinien do minimum skracać proces zlokalizowania danego towaru przez pracowników; w ten sposób unikniemy zbędnych przerw produkcyjnych. Z kolei zaprojektowane właściwie regały powinny być jak najlepiej dopasowane do wymiarów naszych produktów oraz do specyfiki każdego pomieszczenia — poruszanie się pomiędzy nimi na wózkach widłowych musi być płynne! Doskonałym pomysłem na zwiększenie powierzchni użytkowej magazynu niemal zawsze jest wykorzystanie przestrzeni pionowej. Wysokie, wielopoziomowe regały oraz odpowiednio zaprojektowane antresole pozwolą pomieścić pod jednym dachem o wiele więcej produktów, niż moglibyśmy się tego spodziewać!
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że im mniej czasu dany produkt spędzi na magazynowej półce, tym niższy będzie jego koszt magazynowania. Płynny przepływ towaru z magazynu do dystrybutorów (lub bezpośrednio do klienta, jeśli prowadzimy sprzedaż internetową) pozwala uniknąć rosnących z czasem kosztów obsługiwania towarów oraz zwolnić przestrzeń magazynową dla nowych partii produktu.
Do jak najlepszego zarządzania towarem warto wykorzystać systemy wspomagające składowanie — cyfrowe narzędzia, takie jak WMS (Warehouse Management System) umożliwiają pracownikom kierowanie płynnością ruchu produktów i ograniczają ilość ewentualnych błędów zwiększających nakład pracy — a co za tym idzie, również i koszty przechowywania towaru!
Równie ważną kwestią w logistyce co magazynowanie jest transport. Stworzenie optymalnej siatki połączeń spedycyjnych oraz współpraca z firmami kurierskimi na każdej linii: od zakładów produkcyjnych, przez centra dystrybucji aż do sklepów lub, bezpośrednio, do klientów wiąże się ze znacznymi kosztami — ale także i w tej sferze możemy poszukać oszczędności.
Najprostszy sposób to oczywiście wykorzystanie do maksimum każdego transportu wychodzącego z magazynu. Wybierając optymalną wielkość przejazdów zaoszczędzimy na kosztach paliwa, utrzymania i serwisowania pojazdów oraz wynagrodzeń dla kierowców.
A jak zoptymalizować same trasy przewozowe? Na przykład łącząc ze sobą transporty lub ustalić trasę przejazdu w taki sposób, aby dostawca mógł przy okazji jednego przejazdu zrealizować kilka dostaw czy odebrać towary od producenta. Tutaj swoje zastosowanie znów znajdzie cyfrowe oprogramowanie — platforma logistyczna TMS.
Na wydatki związane z logistyką składają się również koszty usług magazynowych oraz zabezpieczenia składowanych towarów. Chociaż rzadko się o tym mówi, w przypadku każdej partii produktu powinniśmy się liczyć z potencjalnymi stratami, wynikającymi na przykład z ich uszkodzenia, zbyt długiego zalegania na magazynie czy upływu terminu przydatności. Wielu zdarzeń losowych nie da się uniknąć — nie mamy niestety wpływu na powstałe w czasie transportu usterki lub na uszkodzenia powstałe z winy klienta przy okazji zwrotu zamówienia — możemy jednak zmniejszyć ich ryzyko. Zacząć powinniśmy od wprowadzenia odpowiednich procedur pakowania produktów oraz ich transportu — nasi pracownicy powinni zadbać o każdą partię towaru z największą troską. Wiele produktów będzie potrzebowało odpowiednich warunków przechowywania, aby zachować należny stopień jakości — zamontowanie w pomieszczeniach klimatyzatorów będzie niezbędne. Musimy zadbać także o skuteczną izolację termiczną budynku i dopływ naturalnego światła do jego wnętrza. Wreszcie, warto zainwestować w bezpieczeństwo naszego obiektu, instalując systemy monitoringu oraz zatrudniając profesjonalną, całodobową ochronę. Kradzież towaru to jedna z tych sytuacji, których nie da się przewidzieć — ale da się jej zapobiec!
Samodzielne zarządzanie magazynowaniem towaru i łańcuchem dostaw może wydawać się najmniej kosztownym rozwiązaniem — w końcu możemy wtedy kontrolować każdy proces związany z naszą działalnością. Jednak w praktyce, licząc na obniżenie kosztów logistycznych, wiele przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznego operatora. I rzeczywiście — koszty outsourcingu usług logistycznych często są niższe niż wydatki, które ponieślibyśmy na stworzenie własnego centrum logistycznego, zatrudnienie personelu czy zakup maszyn.
W 3LP dobrze rozumiemy, że chyba każdy przedsiębiorca chciałby maksymalnie zoptymalizować procesy składowania, obsługi zamówień i łańcucha dostaw. Dlatego właśnie dostosowujemy się do wymagań klientów i oferujemy im usługę tzw. fulfillmentu, czyli kompleksową opiekę nad zamówieniami oraz towarami. Wykorzystujemy duże hale magazynowe, oparte na najnowocześniejszych rozwiązaniach automatyki magazynowej. Maksymalizujemy efektywność zasobów ludzkich, organizując regularne szkolenia personelu. Zapewniamy pełną obsługę każdego zamówienia — od jego złożenia aż po wysyłkę i dostawę „do drzwi”. Jesteśmy także stałymi partnerami firm spedycyjnych i kurierskich, dzięki czemu zapewniamy dostawę na preferencyjnych stawkach. A przede wszystkim — jak nikt inny skutecznie łączymy wszystkie nasze usługi w ramach jednego systemu informatycznego, zapewniając błyskawiczną realizację każdego etapu działań logistycznych.
Nie ma jednego sposobu na to, by zoptymalizować procesy logistyczne i tym samym wyraźnie ograniczyć koszty magazynowania naszych towarów. Jest ich wiele! Warto więc zastanowić się, czy i w naszej firmie nie powinniśmy wdrożyć nowych, opłacalnych rozwiązań — najlepiej przy wsparciu operatora logistycznego.