Skuteczne rozwiązania logistyczne dla branży motoryzacyjnej

Logistyka dla branży automotive stanowi jedno z największych wyzwań, przed którymi mogą stanąć operatorzy magazynów oraz spedytorzy. O tym, z czym konkretnie mierzą się firmy logistyczne, próbując zapanować nad złożonymi łańcuchami dostaw — i jakie rozwiązania mogą w tym pomóc — piszemy w poniższym wpisie.

Logistyka dla branży motoryzacyjnej — wprowadzenie

Gdyby spytać menedżerów firm logistycznych o to, która branża jest najbardziej wymagająca dla operatorów — prawdopodobnie wielu odpowiedziałoby, że właśnie motoryzacyjna.

Mówimy przecież o sektorze charakteryzującym się ogromnym rygorem czasowym dostaw; wymagającym koordynacji (często międzynarodowej) między dziesiątkami podwykonawców i zakładów produkcyjnych; do tego, obciążonym wysokimi wymaganiami ze strony klienta końcowego. Łańcuchy dostaw w branży automotive należą do najbardziej złożonych, obarczonych wieloma zmiennymi — a jednak każdy ich element musi być idealnie zgrany z pozostałymi. To trudne zadanie — dlatego firma logistyczna, która się go podejmuje powinna być do tego doskonale przygotowana: na poziomie procesów, technologii i kadr.

Większość wyzwań logistycznych w branży motoryzacyjnej wynika z rosnących wymagań klientów końcowych:

  1. Dla większości odbiorców standardem stała się już dostawa z terminem do 24 godzin.
  2. Wielu producentów – zarówno pojazdów, jak i części motoryzacyjnych (np. opon) oferuje klientom możliwość customizacji produktu według ich potrzeb.

Operatorzy logistyczni muszą do tych wymagań się dostosować — i tak skoordynować elementy łańcucha dostaw, aby na koniec dnia udało się go spiąć. Ale znów — pamiętajmy, że poszczególne części motoryzacyjne z reguły pochodzą od całej sieci dostawców, z różnych gałęzi przemysłu, a często też — różnych państw. To wszystko czyni synchronizację dostaw niezwykle trudnym zadaniem, wymagającym stałego monitorowania dostaw i precyzyjnego (pod względem czasu i ilości) zamawiania towarów.

Kluczowe wyzwania logistyczne na przykładzie branży oponiarskiej

Klienci z branży automotive mogą mieć wobec firm logistycznych różne wymagania — wszystko zależy od rodzaju dostarczanych produktów, klienta docelowego firmy oraz formy dystrybucji.

My, ze względu na nasze doświadczenie w obsłudze logistycznej firmy Oponeo (czyli największego dystrybutora detalicznego opon w Polsce) skupimy się na wyzwaniach specyficznych właśnie dla branży oponiarskiej. Większość z nich można jednak przełożyć i na inne gałęzie rynku automotive.

Tak też jest z pierwszą kwestią, czyli sezonowością zamówień. Sprzedaż opon rządzi się akurat bardzo konkretnymi prawami — popyt na opony letnie osiąga szczyt w marcu i kwietniu, podczas gdy na zimowe — zaczyna przyspieszać pod koniec lata, choć wielu klientów decyduje się na ich zakup dopiero na ostatnią chwilę. Wyzwaniem dla operatora logistycznego będzie przygotować się na wzrost wolumenu zamówień — a wcześniej, zadbać o odpowiedni poziom stanów magazynowych. To szczególnie ważne, ponieważ…

znaczna część produktów w branży automotive jest przecież importowana. Nie inaczej jest z oponami — dostawy należy więc zaplanować z dużym wyprzedzeniem (najlepiej już na koniec poprzedniego sezonu) i zadbać o nie od strony administracyjnej. Bardzo istotne jest więc śledzenie dostaw przychodzących na magazyn, z towarzyszącymi im dokumentami oraz kosztami spedycji, ceł i samego magazynowania (wszystkie ostatecznie złożą się na cenę oferowaną przez klienta).

Zostając przy logistyce międzynarodowej — w przypadku większych dystrybutorów możemy spodziewać się konieczności obsługi również sprzedaży zagranicznej. Tutaj kluczowa jest współpraca z firmami spedycyjnymi oraz kurierskimi — celem jest zapewnienie klientowi końcowemu konkurencyjnego w porównaniu z lokalnymi sprzedawcami kosztu oraz czasu dostawy.

I dokładnie ten sam cel musi przyświecać operatorowi logistycznemu na rynku rodzimym. Oczekiwania klientów z branży motoryzacyjnej są bardzo wysokie — i niczym nie różnią się od standardów znanych np. z branży elektroniki użytkowej czy fashion. Spójrzmy znowu na przykład Oponeo:

  • firma zapewnia swoim klientom dostawę w 24 godziny – co więcej, oferuje ją za darmo;
  • dostawa może być realizowana bezpośrednio do klienta końcowego lub do jednego ze współpracujących ze sprzedawcą serwisów samochodowych.

Znów, najważniejsza jest optymalizacja łańcucha dostaw na całej jego długości. Standardowym już rozwiązaniem dla większych operatorów są tutaj cyfrowe platformy TMS (Transport Management System), umożliwiające kompleksowe zarządzanie dostawami: od wyznaczania optymalnych tras po monitorowanie realizacji procedur bezpieczeństwa przez dostawców.

Jednak sposobów na ograniczenie kosztów można szukać i w innych miejscach — na przykład jeszcze na etapie pakowania. W przypadku opon dużym ułatwieniem jest fakt, że bez problemu można je wysyłać bez dodatkowych opakowań. Z pozostałymi produktami — na przykład felgami — jest inaczej; chociaż ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. opakowań zwrotnych, które po dostarczeniu towaru wrócą do magazynu.

Technologie wspierające logistykę w branży motoryzacyjnej

Gdy spojrzymy na to, ile wyzwań stawia przed logistykami branża automotive — trudno się dziwić, że zajmujący się nią operatorzy nieustannie przeznaczają znaczną część swoich budżetów na nowe rozwiązania technologiczne, umożliwiające coraz sprawniejsze zarządzanie magazynem oraz łańcuchem dostaw. Mówimy tu, między innymi, o:

  • WMS (Warehouse Management System) — systemie przejmującym zarządzanie nad magazynem; od przepływu i składowania samych towarów po koordynację pracy magazynierów.
  • EDI (Electronic Data Interchange) — technologii umożliwiającej automatyczną wymianę danych i dokumentów między firmami (i ułatwiającej monitorowanie łańcucha dostaw, wraz z towarzyszącymi mu formalnościami oraz kosztami).
  • DBM (Dynamic Buffer Management) — czyli systemie, który automatycznie optymalizuje poziomy zapasów w magazynie, uwzględniając bieżące zapotrzebowanie na kolejnych etapach łańcucha. Bardziej zaawansowane rozwiązania mogą nawet automatycznie składać zamówienia na brakujące produkty.
  • ERP (Enterprise Resource Planning) — systemach przeznaczonych do ogólnego zarządzania zasobami firmy w obrębie jednej bazy danych. ERP integrują we wspólnej przestrzeni nie tylko informacje na temat samych zasobów, ale również związaną z nimi dokumentację logistyczną oraz księgową.

Logistyka dla e-commerce w branży automotive: rozwiązania fulfillmentu

W zarządzaniu tak dynamicznymi, złożonymi łańcuchami dostaw jak w przypadku branży motoryzacyjnej najważniejsza jest… przewidywalność i stabilność. A te może zagwarantować tylko doświadczony operator, za którym stoi cała paleta elastycznych procedur i technologii.

Dla firm z branży automotive bardzo dobrym rozwiązaniem zawsze jest powierzenie całości swoich procesów logistycznych jednemu partnerowi. Jest to najprostszy sposób, aby ograniczyć liczbę pośredników i podwykonawców, którzy będą tworzyć łańcuch logistyczny — i tym samym zoptymalizować przepływ towarów, komponentów oraz informacji pomiędzy dostawcami.

Takim właśnie rozwiązaniem jest fulfillment 3LP — usługa kompleksowego zarządzania logistyką firmy, w ramach której bierzemy na nasze barki odpowiedzialność za procesy magazynowania oraz łańcuch dostaw na wszystkich jego odcinkach. A przede wszystkim, optymalizujemy je w ramach jednego systemu logistycznego — ograniczając koszty i czasy dostaw.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i sprawdzenia, co dokładnie wchodzi w skład usługi fulfillmentu. Zaś firmom, które już dysponują własnym zapleczem logistycznym, ale szukają sposobów na jego optymalizację — polecamy tzw. konsulting logistyczny.