Jak poradzić sobie z logistyką w Black Friday?

black friday

Czas listopadowych wyprzedaży to dla każdego sklepu prawdziwe „żniwa”; w żaden inny dzień nie zarobimy tyle, co w Black Friday! By przez ten gorący dla każdego logistyka okres przejść bez większych komplikacji, musimy zadbać o najmniejsze procesy tworzące łańcuch dostaw — o tym, jak to zrobić i kto może w tym pomóc, opowiemy w dzisiejszym tekście!

Czym jest Black Friday — krótkie wprowadzenie

Czy Black Friday możemy nazwać prawdziwym świętem konsumenta? Naszym zdaniem — jak najbardziej. Zwyczaj wprowadzania przez sklepy ogromnych przecen i idącego za tym szturmu zakupowiczów sięga już kilku dekad — przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się nieodłączną częścią tradycji Święta Dziękczynienia. Black Friday jest bowiem piątkiem następującym bezpośrednio po tym święcie (najczęściej jest to ostatni piątek listopada). Tego dnia, rok w rok, Amerykanie całymi rodzinami wybierają się na jedyne w swoim rodzaju zakupy, na których o promocje na poziomie -70% można się niemal potknąć.

Od kilkunastu lat Black Friday „świętuje się” na dużą skalę także i w Polsce. Z tą różnicą, że wyprzedaże przybierają nieco bardziej wirtualny charakter. Dla firm ze świata e-commerce Czarny Piątek jest jednak czymś więcej, niż wyjątkowym dniem wyprzedaży — to początek trwającego w zasadzie do końca roku sezonu świątecznego, w którym ilość składanych w naszych sklepach zamówień z całą pewnością poszybuje w górę!

Dlaczego „Czarny Piątek” to gorący okres w logistyce?

Wzrost zamówień, o jakim mówimy, potrafi przybrać w tym okresie naprawdę zdumiewające wartości. Jak zauważają eksperci Tpay — jednego z największych operatorów płatności w branży e-commerce – sklepy internetowe podczas zeszłorocznego Czarnego Piątku podwoiły z nadwyżką swoją sprzedaż w porównaniu do średniej z całego roku! Do tego trzeba dołożyć towarzyszące Black Friday akcje promocyjne — przede wszystkim Cyber Monday oraz Black Week (czyli nieco dłuższy Czarny Piątek!), przy okazji których również, rok w rok, odnotowujemy kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby zamówień. Zgodnie z oczekiwaniami, tegoroczne Black Friday nie powinno być w tej kwestii wyjątkiem.

Dla sklepów Czarny Piątek jest więc szansą na spore zyski — ale również i poważnym wyzwaniem logistycznym! Nawet kilkukrotnie większa liczba sprzedanych produktów oznacza, że będziemy musieli poradzić sobie z magazynowaniem, obsługą i dostawą towarów do klienta na skalę niespotykaną przez resztę roku. Nie możemy także zapomnieć o obsłudze zwrotów — wraz ze wzrostem zamówień ich także przybędzie! A to wszystko przy utrzymaniu najwyższych standardów obsługi.

Jak zoptymalizować łańcuch dostaw w okresie Black Friday?

Wobec tak poważnych wyzwań, jakie przynoszą nam listopadowe wyprzedaże, rozwiązania logistyczne, które z sukcesami wykorzystujemy przez cały rok mogą okazać się najzwyczajniej w świecie niewystarczające. Czego potrzebujemy, by łańcuch dostaw naszego sklepu się w okresie Black Friday nie zerwał, a klienci — nie stracili do nas zaufania?

Przede wszystkim odpowiedniego wsparcia firm przewozowych — spedytorów i kurierów. Tygodnie (a nawet i miesiące!) poprzedzające okres wyprzedaży to czas, w którym powinniśmy zadbać o to, aby odpowiednia ilość towaru (z uwzględnieniem zwiększonego popytu w czasie promocji) znalazła się na magazynowych półkach. Z zaopatrzeniem magazynu „na zapas” nie możemy zwlekać — im szybciej poinformujemy dostawców o naszym zapotrzebowaniu, tym lepiej. Dobra komunikacja z naszymi partnerami logistycznymi to podstawa!

Z drugiej strony to właśnie w najgorętszym okresie sprzedażowym może dać się nam we znaki problem ostatniej mili, czyli z trudności z doręczeniem przesyłek do klientów. Poczta Polska i firmy kurierskie mogą w tym czasie zwiększyć ilość transportów oraz rozbudować sieć dodatkowych opcji punktów dostawy, co znacząco zwiększy elastyczność pracy dostawców.

No i nie możemy zapomnieć o możliwościach, jakie dają nam nowe technologie. Obecnie możemy zautomatyzować niemal każdy etapu realizacji zamówienia — od fakturowania, przez pakowanie produktów po ich wysyłkę. Nie bójmy się więc korzystać z rozwiązań cyfrowych, pomagających monitorować nasze dostawy, wymieniać informacje o nich w czasie rzeczywistym i wyznaczać optymalne trasy dla kierowców firm kurierskich — bez dwóch zdań warto wdrożyć m.in. system WMS oraz TMS.

Jak rozwiązujemy problemy logistyczne w Black Friday?

Dla przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy najlepszym rozwiązaniem problemów logistycznych, szczególnie w okresie Black Friday, może być… powierzenie ich komuś innemu. Czy nie przyjemniej jest cieszyć się szybującymi w górę zyskami, zamiast martwić się kosztami magazynowania i utrzymaniem łańcucha dostaw w ryzach? Z pewnością jest to kusząca opcja — i dlatego 3LP oferuje usługi tzw. fulfillmentu, obsługując w ich ramach cały proces logistyczny. Pod dachem naszego centrum logistycznego zajmujemy się magazynowaniem, realizacją zamówień oraz obsługą zwrotów, a za jego ścianami — współpracujemy z zaufanymi firmami spedycyjnymi i kurierskimi. A to wszystko połączone w ramach jednego systemu informatycznego, pozwalającego naszym pracownikom błyskawicznie rozwiązywać powstałe problemy i optymalizować przebieg każdego z etapów łańcucha dostaw.

Podsumowanie

Im więcej zamówień, tym większe zyski dla naszego sklepu — potwierdza to każdy Black Friday. Chyba że nie poradzimy sobie na którymś z etapów łańcucha dostaw i narazimy się na nieoczekiwane koszty. Jak tego uniknąć? Korzystając z usług fulfillmentu!