Ile kosztuje fulfillment dla e-commerce? Jakie są ceny i od czego zależą?

ile kosztuje fulfillment

Fulfillment to rozwiązanie, które może znacznie zwiększyć skuteczność działania sklepu internetowego. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest przeanalizowanie ceny tej usługi. Ile kosztuje fulfillment i co wpływa na ostateczny koszt?

 

Fulfillment – co to takiego? Dlaczego warto wybrać ten model współpracy?

Idea tego modelu jest dość prosta. Fulfillment to w praktyce outsourcing usług z obszaru logistyki. Klient biznesowy, czyli przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, powierza zewnętrznemu podmiotowi prowadzenie działań z zakresu:

  • przechowywania towaru,
  • kompletowania zamówień na magazynie,
  • pakowania przesyłek,
  • wysyłki zamówień,
  • obsługi reklamacji/zwrotów (obsługa posprzedażowa klienta).

Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ typowa firma oferująca fulfillment to podmiot prowadzący duże i nowoczesne centrum logistyczne, a także zatrudniający wykwalifikowanych pracowników.

Firmy operujące fulfillment wykorzystują w swojej pracy takie rozwiązania jak:

  • WMS (Warehouse Management System) – oprogramowanie, które wykorzystuje się w celu zarządzania ruchem w magazynie,
  • CRM (Customer Relationship Manager) – cyfrowe bazy danych, które usprawniają zarządzanie relacjami z klientami,
  • ERP (Entreprise Resources Planning) – system umożliwiający planowanie zasobów ludzkich itp. przedsiębiorstw.

Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że fulfillment nie jest usługą wykonywaną pro bono. Wręcz przeciwnie – tego typu wsparcie wymaga poniesienia kosztów przez przedsiębiorcę. To właśnie dlatego warto sprawdzić, jaki jest cennik usług logistycznych fulifllment.

Jakie są koszty związane z logistyką i magazynowaniem w e-commerce?

Jakie procesy składają się na łączny koszt fulfillmentu? Podczas określania ceny dla swojej usługi operatorzy logistyczni biorą pod uwagę TCO, czyli całkowity koszt posiadania (ang. Total Cost of Ownership).

Indeks TCO pokazuje, jakie są łączne koszty zewnętrzne oraz koszty wewnętrzne, które należy ponieść w celu dostarczenia zamówionej przesyłki do klienta.

W przypadku logistyki poziom TCO jest znacznie wyższy niż kwota, za którą nabywa się produkty. Obejmuje on głównie:

  • koszty magazynowania – firma fulfillment wykorzystuje podczas swojej działalności profesjonalne centrum logistyczne,
  • koszty dystrybucji – koszty z tytułu paliwa i/lub usług kurierskich to ważna część kosztów w logistyce,
  • koszty wynagrodzeń – pensje dla pracowników magazynowych biurowych itp.,
  • koszty nieosobowe – z tytułu zakupu materiałów, folii pakowej, bąbelkowej oraz stretch, a także utrzymania budynku magazynowego,
  • koszty systemów informatycznych – wydatki na utrzymanie wspomnianych już systemów WMS, ERP oraz CRM,
  • pozostałe wydatki (koszty osobowe, koszty zaopatrzenia itp.).

Generalnie, miesięczna stawka za wynajem 100 metrów kwadratowych wynosi zazwyczaj nie więcej niż 4-5 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależy od zakresu usług oraz lokalizacji (rozumie się przez to zarówno położenie w danym mieście/regionie Polski, jak i dostęp do okolicznych firm czy dróg krajowych/autostrad). Ceny te mogą być nieco wyższe z uwagi na kryzys energetyczny, który wybuchł w 2022 roku.

Od czego zależy cena fulfillmentu dla e-commerce?

Tak czy inaczej, praktyka pokazuje, że usługa fulfillmentu jest tańsza w porównaniu z organizacją procesu wysyłki zamówień we własnym zakresie. Poza tym mieć na uwadze nie tylko kwestie finansowe. Opisywany model współpracy to także oszczędność czasu, czyli zasobu, który jest w biznesie bezcenny.

Warto pamiętać, że cena fulfillmentu nie jest czymś stałym. Zależy ona od takich czynników jak na przykład:

  • liczba wysyłanych paczek w danym miesiącu,
  • typ produktów,
  • zajmowana przez klienta powierzchnia magazynowa.

Na ostateczną cenę za outsourcing logistyczny wpływa na przykład średnia liczba wysyłanych paczek w miesiącu oraz specyfika zamówień (łatwo można się domyślić, że koszt obsługi wysyłki wyposażenia przemysłowego będzie wyższy np. w porównaniu z dystrybucją ubrań).

Oprócz tego koszt fulfillmentu wynika z wielkości zajmowanej powierzchni magazynowej.

Model P4P to ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorców e-commerce. Dzięki temu nie muszą się oni obawiać wysokich kosztów stałych w okresie recesji gospodarczej oraz kryzysu firmy. Jeśli skala działalności biznesowej zmniejszy się, spadnie również zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową. Tymczasem, operator logistyczny może przeznaczyć niewykorzystaną przestrzeń dla innego klienta.

Fulfillment – czy warto ponieść koszty z tego tytułu?

Nie powiemy Ci, czy akurat w Twoim sklepie warto oprzeć działalność o ten model współpracy. Pewne jest jedno – odpowiednio zastosowany fulfillment powinien być traktowany jak inwestycja w rozwój biznesu.

Wynika to stąd, iż do najważniejszych problemów, z jakimi borykają się szczególnie początkujące firmy, należy brak kapitału. W związku z tym wiele przedsiębiorstw stale szuka sposobów na oszczędzenie kapitału. Jednym z rozwiązań może okazać się fulfillment, który pozwala uniknąć wysokich kosztów zatrudnienia pracownika na etacie.

Jakie są formy rozliczania fulfillmentu?

Model współpracy logistycznej fulfillment jest czasem określany także jako P4P, co jest skrótowcem pochodzącym od angielskiego zwrotu pay for performance (płać za wykonanie/realizację).

Taki stan rzeczy oznacza elastyczność; sprzedawcy korzystający z usługi fulfillmentu rozliczają się w oparciu o wykorzystane usługi.

Ile kosztuje fulfillment? Podsumowanie

Fulfillment to usługa, która pomaga przedsiębiorcy e-commerce osiągnąć sukces biznesowy. Podczas gdy zewnętrzny podmiot przejmuje na siebie obowiązek obsługi zamówień (kompletacja towaru itp.), przedsiębiorca prowadzący sklep w sieci może przeznaczyć swój czas na pozyskiwanie klientów. Oczywiście, trzeba przeanalizować, jaka jest cena fulfillmentu oraz co składa się na łączny koszt.