Czy kurierzy pracują w soboty, niedziele i Święta?

praca kurierów w soboty i święta

Prezenty – każdy z nas je uwielbia, ale niewielu jest świadomych tego, jak długą trasę musi pokonać paczka, zanim dotrze do zamawiającego. Niektórzy kupują upominki po to, aby wręczyć je osobiście, ale są również takie osoby, które wysyłają prezent przez firmy kurierskie. Żeby paczka mogła dotrzeć jeszcze przed świętami, kiedy jest bardzo intensywny okres zakupowy, warto zaplanować złożenie zamówienia w sklepie internetowym znacznie wcześniej. Kurierzy mogą nam dostarczać także przesyłki bezpośrednio wysyłane przez nas np. do rodziny za granicą. Czy kurierzy dostarczają przesyłki w soboty i niedziele albo święta? Sprawdźmy oferty poszczególnych firm kurierskich, takich jak InPost, DHL, DPD, FedEx, GLS czy Pocztex.

 

Kiedy warto wysłać paczkę, aby dotarła przed świętami?

Jeżeli decydujemy się na zakupy przez internet, to powinniśmy zamówienie złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Będziemy mieli wtedy pewność, że kurier doręczy przesyłkę na czas, tuż przed samymi świętami.

Ostateczny termin, w którym można złożyć przesyłkę i być pewnym, że dotrze na święta to 3 dni przed wigilią, przed 24 grudnia. Należy pamiętać i wziąć pod uwagę również to, że w ostatni przedświąteczny dzień bardzo często następuje spiętrzenie zamówień, co z kolei powoduje niewysłanie części paczek w odpowiednim czasie. Kurierzy natomiast w dzień wigilijny pracują wyłącznie do godziny 12:00 lub 13:00.

Jakie są standardowe godziny pracy firm kurierskich?

Zazwyczaj firmy kurierskie pracują wyłącznie od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 18:00, a niektóre nawet do 20:00. Niektórzy kurierzy mogą jednak wyjątkowo dostarczyć do klienta przesyłkę po godzinach, ale warto w tej sprawie sprawdzić oferty poszczególnych przedsiębiorstw kurierskich.

W wielu przypadkach za dodatkową opłatą będziemy mogli zamówić kuriera na porę wieczorową czy nawet na weekend. Przykładem niech będzie DHL, który dostarcza przesyłki do swoich klientów w takich wariantach godzinowych jak:

  • następny dzień roboczy do 12:00,
  • między 18:00 a 22:00,
  • albo do końca tego samego dnia roboczego.

Należy przy tym pamiętać, że za tego typu udogodnienia i dostawy w indywidualnych godzinach należy dokonać dodatkowej opłaty. Dobrym rozwiązaniem stały się punkty obsługi przesyłek POP, gdzie można zamówić paczkę i odebrać samemu, jeśli nie mamy możliwości spotkać się z kurierem w ustalonym miejscu i o konkretnej godzinie.

Czy kurierzy pracują w soboty?

Praktycznie w każdej większej firmie kurierskiej będziemy mogli zamówić dostawę. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

  1. Kurierzy w większości przypadków dostarczają paczki tylko do godziny 13:00. Realizują zlecenia wyłącznie z poprzedniego dnia i nie przyjmuję już nowych.
  2. Za każdą dostawę w sobotę będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę w zależności od konkretnej firmy.
  3. Na sobotnie wyjazdy kurierzy bardzo często mają do wykonania trasy tylko po większym mieście. Na stronie każdego operatora można samodzielnie sprawdzić, czy adres, na który chcemy zamówić, może być zrealizowany za pomocą konkretnego kuriera.

Czy Inpost dostarcza w soboty?

Wielu klientów na zamawiających przez internet zastanawia się nad tym, czy InPost dostarcza paczki również w sobotę i czy trzeba uiszczać dodatkową opłatę. Firma ta realizuje usługi w soboty oraz niedzielę, ale wyłącznie do paczkomatów. Należy wtedy skorzystać z dodatkowej opcji i dopłacić 5 zł. Wszystkie przesyłki, które mają zostać dostarczone w sobotę lub niedzielę, powinny zostać nadane najpóźniej w piątek lub w sobotę o 13:00.

Czy DPD pracuje w soboty?

DPD nadal jest jedną z największych i najpopularniejszych firm kurierskich w naszym kraju. Kurierzy oczywiście pracują także w soboty i rozwożą paczki od 8:00 do 17:00. Usługi realizowane są zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Koszt dostawy w weekend wynosi 10 zł. Firma nie świadczy usług w niedzielę i święta.

Czy DHL dostarcza paczki w soboty?

Firma kurierska DHL to światowy graczy na tym rynku. W swojej ofercie posiada dostawy dla klientów także w soboty. Realizowane są przez kurierów od godzin porannych do 13:00. Cena tej usługi wynosi 22 zł. Kurierzy nie rozwożą przesyłek w niedzielę i święta.

Czy kurierzy FedEx pracują w sobotę?

Amerykański gigant w branży kurierskiej, czyli FedEx realizuje dostawy paczek również w soboty. Jest to usługa dodatkowa, która nie wymaga opłat, ale można ją zamówić wyłącznie do konkretnych kodów pocztowych.

Czy UPS jeździ w sobotę?

Kolejnym kurierem, który oferuje dostarczanie paczek w sobotę, jest firma UPS. Należy jednak w tym przypadku zaznaczyć dodatkową usługę dostawy w sobotę, ponieważ w innym przypadku będzie dostarczona standardowo, kolejnego dnia roboczego, czyli w poniedziałek. Koszt dostawy w sobotę wynosi zaledwie 15 zł.

Czy kurier Pocztex dowozi w sobotę?

Pocztex, czyli Poczta Polska zatrudnia kurierów, którzy rozwożą przesyłki również w soboty. Należy wtedy skorzystać z usługi dodatkowej, jaką jest „Odbiór/doręczenie w sobotę”. Trzeba przy tym pamiętać, że paczka musi zostać wysłana najpóźniej w czwartek, ponieważ te, które nadamy piątek dostarczone zostaną dopiero w poniedziałek. Opłata wynosi + 50% ceny podstawowej.

Czy kurierzy GLS pracują w soboty?

Bardzo dobre wiadomości dla osób, które zamawiają w firmie GLS, ponieważ kurierzy realizują usługi także w soboty. Należy wtedy podczas składania zamówienia zaznaczyć dodatkową opcję ” GLS w soboty”. Koszt dostarczenia przesyłki uzależniony jest od rozmiaru paczki, dlatego warto zapoznać się z pełnym cennikiem na stronie operatora. Firma nie realizuje przesyłek w niedzielę i święta.

Czy TNT dostarcza przesyłki w soboty?

W przypadku tej firmy również mamy możliwość zamówienia przesyłki, która zostanie dostarczenia w sobotę. Wszystkie paczki, które zostaną odebrane przez kurierów w piątek, będą dostarczone kolejnego dnia, czyli w sobotę. Należy tutaj liczyć się z opłatą nawet 100% do ceny podstawowej, ta usługa może być realizowana tylko na poszczególnych regionach kraju.

Czy kurierzy Geis jeżdżą w soboty?

Natomiast jeśli chodzi o kurierów firmy Geis, to w tym przypadku możemy liczyć na przesyłki wyłącznie w dni robocze od godziny 8:30 do 18:30. Przedsiębiorstwo nie zajmuje się dostawą paczek w soboty, niedzielę czy święta.

Święta i Nowy Rok 2022 / 2023 – praca kurierów w dni świąteczne

W trakcie takich okazji jak Black Friday czy święta Bożego Narodzenia, nie tylko kurierzy, ale również poczta realizują nawet 150% normy. Jest to zawsze najgorętszy okres w roku dla firm kurierskich, podczas gdy inne przedsiębiorstwa wprowadzają luźniejszy nastrój, przeprowadzają wigilię pracownicze, a niektórzy wybierają się już na urlop świąteczny. W tym właśnie czasie kurierzy praktycznie każdego dnia dowożą paczki do domów aż do późnych godzin wieczornych.

Warto zawsze przed zamówieniem kuriera czy złożeniem zamówienia w sklepie internetowym, sprawdzić oficjalne plany pracy konkretnych operatorów kurierskich. W ten sposób będziemy mieć stuprocentową pewność, że paczka zostanie dostarczona przed świętami. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że niektóre firmy kurierskie z racji nadania ogromnej ilości paczek mogą pracować w innych godzinach, a nawet mieć indywidualnie ustalone godziny pracy. W oddelegowaniu działań logistycznych do zewnętrznego operatora pomocna jest usługa fulfillment dla ecommerce.

Czy kurierzy dostarczają w Wigilię?

Kurierzy 24 grudnia w Wigilię pracują tak jak w każdy inny dzień, ale wyłącznie do godziny 13:00 lub 14:00. Dłużej, bo nawet do 15:00 będzie pracował wyłącznie dział obsługi klienta. W ten dzień będzie także pracować Poczta Polska, ale godziny pracy poszczególnych placówek będą ustalane indywidualnie, co będzie miało także wpływ na doręczenie paczek i przesyłek listowych.

Czy kurierzy pracują w Sylwestra?

25 i 26 grudnia 2022 to 2 dni wolne od pracy, ale co z Sylwestrem, czyli 31 grudnia? Oczywiście, jeżeli jest to dzień powszedni od poniedziałku do piątku, to kurierzy pracują normalnie, z tym że zazwyczaj do godziny 13:00 lub 14:00, w zależności od konkretnej firmy. Jest to również wzmożony ruch dla dostawców przesyłek, ale jeśli nadamy przesyłkę z odpowiednim wyprzedzeniem, to mamy pewność, że dotrze jako prezent na Sylwestra.

Czy kurierzy jeżdżą w Wielką Sobotę?

Wielka Sobota, która poprzedza Wielkanoc, czyli Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego to standardowy dzień roboczy, który nie jest ustawowo wolny od pracy. Zazwyczaj kurierzy dostarczają przesyłki w normalnych godzinach, ale mogą być one skrócone, jeśli pracodawca się na to zdecyduje.