Branża elektrotechniczna nieustannie się rozwija, a tempo innowacji technologicznych stawia wysokie wymagania przed wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw. Aby sprostać tym wyzwaniom, operatorzy logistyczni muszą oferować rozwiązania precyzyjnie dostosowane do potrzeb tej dynamicznej branży. Jakie aspekty decydują o skutecznej współpracy i na co zwrócić uwagę przy wyborze partnera logistycznego? Oto trzy kluczowe wskazówki, które pomogą lepiej zrozumieć specyfikę działań w logistyce dla sektora elektrotechniki.
W przypadku składowania i obsługi logistycznej elektronarzędzi oraz aparatury elektrycznej słowo-klucz to bezpieczeństwo. Magazyny wynajmowane przez dystrybutorów tego typu asortymentu nie zawsze muszą być załadowane towarami po najwyższe półki. Wręcz przeciwnie, dużą część oferty takich firm mogą stanowić stosunkowo małe urządzenia — kable, gniazdka, złączki — których składowanie nie stanowi fizycznie problemu.
Wciąż jednak są to często produkty o wartości na tyle wysokiej, że strata partii danego produktu (czy to w magazynie, czy w trakcie transportu) będzie wiązać się odczuwalnymi kosztami. Co więcej — nawet najmniejsze uszkodzenia mogą wpłynąć na działanie komponentów i, w skrajnych przypadkach, stanowić zagrożenie dla ich końcowych użytkowników (tu prostym przykładem będzie cała aparatura tworząca instalację elektryczną). Dlatego też magazynowanie sprzętu elektrotechnicznego wymaga:
W tym wszystkim kluczowa będzie jednak… kadra na magazynie — szczególnie mamy tu na myśli pracowników w strefie handlingowej, zajmujących się pakowaniem zamówień; magazynierów odpowiedzialnych za transport produktów podatnych na uszkodzenia (np. paneli czy systemów oświetleniowych) oraz zespoły odpowiedzialne za obsługę i utylizację zwrotów. Jeżeli operator zajmuje się na magazynie przeprowadzaniem podstawowych napraw czy świadczeniem prostych usług diagnostycznych na zwróconych produktach — muszą za to odpowiadać wykwalifikowani specjaliści. To samo dotyczy ewentualnej utylizacji produktów nienadających się do ponownego magazynowania.
Po wyjściu towaru z magazyn kwestie związane z bezpieczeństwem wciąż powinny być na pierwszym miejscu. Doświadczony partner logistyczny, planując transport elektrotechniki, powinien:
Oczywiście — dla klienta końcowego kluczowymi kwestiami będzie także kompleksowość usług operatora (czy obsługuje import/eksport? Jakimi kanałami, oprócz lądowych, organizuje spedycję?) oraz jego gotowość do dopasowania się do oferowanej przez klienta formy dystrybucji. Inną konstrukcję będzie miał łańcuch dla zamówień odbieranych w sklepie, inną — dla tych dostarczanych do paczkomatów oraz „do drzwi”. Jeszcze odmiennego podejścia będzie wymagała dystrybucja na potrzeby klienta biznesowego, hurtowego. Podobnie jak w innych branżach, także i w przypadku elektrotechniki ogromne znaczenie ma czas realizacji dostaw.
Optymalizacja łańcucha dostaw narzędzi elektrotechnicznych oraz ich magazynowania nie jest możliwa bez pomocy nowoczesnych rozwiązań technologicznych i systemowych.
Standardem dla każdego większego operatora jest już korzystanie z oprogramowania typu WMS — Warehouse Management System. W skrócie — jest to cyfrowa przestrzeń do zarządzania zasobami na magazynie, dzięki której każdy pracownik ma wgląd w dane składowanych towarów i może na bieżąco zmieniać ich status w procesie magazynowania. Z perspektywy kierowników — wdrożony WMS jest niezastąpiony przy planowaniu przepływu towarów na magazynie, monitorowaniu stanów magazynowych oraz analizie wydajności przy przyjmowaniu i wydawaniu towaru.
Z kolei w procesie wymiany informacji między operacyjnymi działami firmy logistycznej podstawowym narzędziem powinien być system ERP — Enterprise Resource Planning. A więc oprogramowanie gromadzące bieżące dane oraz dokumentację na temat wszystkich zasobów operatora — od zamówień po kadrę logistyczną — które do maksimum upraszcza bieżącą komunikację wewnętrzną.
Jeżeli chodzi zaś o optymalizację samej spedycji oraz dostaw — logistycy operatora powinni mieć dostęp do dobrego systemu TMS — Transport Management System. Przy pomocy algorytmów pomaga on wyznaczyć optymalne trasy dostaw, ułatwia wykonywanie kolejnych kroków planu transportowego oraz pozwala na bieżąco monitorować przebieg procedur realizowanych przez dostawców (a także odnotowuje każde odstępstwo od planu).
Według nas każdy operator świadczący usługi logistyczne dla sprzętu elektrotechnicznego musi wyróżniać się w trzech obszarach:
I to właśnie jesteśmy w stanie zagwarantować naszym klientom w 3LP. Oferowana przez nas logistyka kontraktowa jest optymalnym rozwiązaniem dla firm z sektora elektrotechnicznego, które chcą zapomnieć o problemach logistycznych i skupić się na rozwoju własnej działalności — z pewnością, że zapewniliśmy ich towarom pełne bezpieczeństwo na każdym etapie realizacji procesu logistycznego.