Jak przebiega proces realizacji zamówienia w e-commerce?

jak przebiega proces realizacji zamówienia w e-commerce

Handel internetowy jest powszechnie kojarzony jako wygodne rozwiązanie. W rzeczywistości jednak wszystkie procesy, które prowadzą od złożenia zamówienia przez klienta do dostarczenia mu towaru, muszą ze sobą sprawnie współgrać. Jak wygląda proces realizacji zamówienia w e-commerce?

 

Jak przebiega proces realizacji zamówienia w e-commerce? Schemat

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie z bardzo prostego powodu – sektor e-commerce jest niezwykle różnorodny, w związku z czym ustalenie jednego schematu dla całej branży może być trudne lub nawet niemożliwe.

Mimo to można wyszczególnić pewne procesy, które stanowią absolutne must have, by realizacja zamówień w e-commerce odbyła się sprawnie i szybko.

Przygotowywanie zamówienia krok po kroku – od zamówienia towaru po dostarczenie go do klienta finalnego

Zanim dojdzie do procesu realizacji zamówienia w e-commerce, potencjalny klient sklepu musi wykonać wiele działań. Powinien on przede wszystkim trafić na stronę internetową danego sklepu, a to – w dobie niezwykle silnej konkurencji w sieci – nie jest takie proste; już samo pozyskanie leada oznacza dla przedsiębiorcy niemały sukces.

Następnie, klient musi dokonać wyboru towaru, a po tym, jak zakończy kompletowanie koszyka zakupowego, określić formę dostawy produktu. Last but not least, niezbędne jest również opłacenie złożonego zamówienia.

A zatem, zamówienie trafia do realizacji dopiero po tym, jak klient wykona wszystkie niezbędne działania w sklepie internetowym. Aktywność ze strony nabywcy rozpoczyna proces złożony z szeregu czynności, które musi wykonać sprzedawca e-commerce.

Cykl realizacji zamówienia w sklepie internetowym powinien obejmować między innymi takie etapy jak:

Kompletowanie towaru w magazynie

Ważnym etapem jest skompletowanie (komisjonowanie) zamówienia, tj. zebranie towaru zamówionego przez danego klienta. Wykonanie tego zadania znacznie ułatwiają nowoczesne technologie, w tym np. czytniki RIFID (czytniki kodów kreskowych), a także systemy komputerowe WMS (Warehouse Management System), które służą do zarządzania magazynem.

Zapakowanie towaru

Sprawna logistyka to taki system, w którym uwzględnia się pakowanie towaru w krótkim czasie, bez szkody dla zamawianych produktów. Podczas realizacji tego działania wykorzystuje się np. pudełka kartonowe, folię typu stretch, folię bąbelkową itp.

Na tym etapie także można zautomatyzować lub przyspieszyć najbardziej powtarzalne czynności, wykorzystując np. automatyczne owijarki do maszyn.

Wysyłka towaru do klienta

Finalizacja zamówienia następuje poprzez dostarczenie przesyłki do klienta. W tym celu należy skontaktować się z firmą kurierską, która dostarczy towar we wskazane miejsce (w zależności od potrzeb może być to dom klienta, paczkomat itp.).

Dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym możliwe jest włączenie powiadomień mailowych/SMS-owych, które umożliwią śledzenie przesyłki i automatyczną wysyłkę informacji do klienta. Takie rozwiązania ułatwiają pracę kuriera, a jednocześnie są wygodne dla klientów.

Wysyłka towaru – we własnym zakresie czy w oparciu o fulfillment?

Jak widać, finalizacja transakcji to dość skomplikowany proces. Jego sprawna realizacja oraz nadzór mogą sprawić wiele trudności i zabrać przedsiębiorcom czas, który można by wykorzystać np. na prowadzenie kampanii marketingowej.

To właśnie dlatego część sprzedawców decyduje się na fulfillment. Co daje skorzystanie z usługi fulfillment dla e-commerce?

Fulfillment to rozwiązanie, które polega na powierzeniu zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie obsługi takich procesów jak na przykład:

  • kompletowanie i pakowanie towaru na magazynie,
  • kontakt z firmami kurierskimi w celu dostarczenia zamówionego towaru do klienta.

W zasadzie nie powinno nikogo dziwić, że fulfillment to model, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród sklepów e-commerce z różnych branż. Oznacza on przede wszystkim oszczędność czasu – przedsiębiorca nie musi „spalać się”, realizując żmudne działania operacyjne.

Poza tym, takie rozwiązanie oznacza również spore oszczędności finansowe, ponieważ nie jest wówczas konieczne utrzymywanie dużej powierzchni magazynowej. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy sklep e-commerce ma „skoki” zamówień np. w sezonie zimowym lub letnim (typowe w takich branżach jak np. sprzedaż artykułów sportowych lub świątecznych), ponieważ dzięki fulfillment nie trzeba przez cały rok wynajmować dużego magazynu.

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o koszty zatrudnienia pracowników. Zamiast dużej kadry składającej się z pakowaczy (magazynierów), wystarczy zatrudnić kilka osób, ponieważ wszystkie procesy zostaną sprawnie zrealizowane w magazynie zewnętrznej firmy. Tego typu podmioty prowadzą centra logistyczne, które zajmują się realizacją zamówień.

Sprawna realizacja zamówień w sklepie internetowym. Podsumowanie

Wydajny proces realizacji zamówień powinien obejmować między innymi takie etapy jak: weryfikacja zamówienia, skompletowanie towarów w magazynie oraz pakowanie paczki do wysyłki w celu dostarczenia towaru do klienta. Jednym z rozwiązań, które mogą skrócić czas realizacji zamówienia, jest fulfillment.